Veliko podjetij ima vpeljane procese za obvladovanje tveganj vključno s katalogi ključnih tveganj, procesi in aktivnostmi za odpravo tveganj, strukturo odgovornih oseb in vzpostavljeno celoteno organizacijsko strukturo za obvladovanje tveganj. Vendar težava nastane, ker imajo vse to vodeno ročno in zavedeno v različnih Excel tabelah, čemur pa orodje Excel kljub vsem svojim zmogljivostim ni namenjeno niti primerno. Zaradi tega nastanejo različne težave ki se odražajo predvsem v naslednjem:
Uvedba ustrezne aplikativne rešitve, ki zagotavlja spremljanje tveganj v realnem času in dinamično izvajanje ustreznih ukrepov za obvladovanje tveganj, je vsekakor priporočilo in rešitev za rešitev zgoraj opisano stanje in posledično težave, ki pri tem nastanejo. Ključni so podatki v realnem času in za celotno podjetje na enem mestu, saj na ta način vodstvo in ustrezni odgovorni za posamezna področja lahko ukrepajo in preprečijo možne posledice ali škode. Aplikativna rešitev zagotavlja tudi dodane funkcionalnosti, kot so analitični pogledi, razna poročila, pregled stanja za celotno podjetje in ostalo.
Učinek je večplasten. Poleg tega, da odpravi vse zgoraj ključne težave, zagotovi celotnemu vodstvu in organizaciji učinkovit sistem za obvladovanje tveganj, ki postane eden izmed ključnih poslovnih procesov. Na tej osnovi se zagotovi tudi zavedanje pomembnosti obvladovanja tveganj in to postane pomemben del kulture v podjetju, kar močno izboljša tudi ostale procese in področja v organizaciji. S samo uvedbo učinkovitega obvladovanja tveganj se sočasno tudi vpelje sistem za odkrivanje in razvoj novih priložnosti v organizaciji, ki ima izredno pozitivne učinke.
Organizacije so zaradi širjenja COVID virusa in posledično nastalih spremenjenih pogojih vsakodnevnega poslovanja izpostavljene različnim novim tveganjem. Ta tveganja so predvsem nova in predstavljajo izziv kako jih obvladovati in pripraviti ustrezne potrebne aktivnosti za njihovo odpravo in omilitev. Nastajajo predvsem na naslednjih področjih:
Uporaba aplikativne rešitve za obvladovanje tveganj in ustrezna identifikacija, zajem in obravnavanje teh tveganj zagotavlja organizacijam, da učinkovito pripravijo ustrezne ukrepe za različne scenarije in možne dogodke. Ta pristop k obvladovanju tveganj predstavlja skup preventivnih ukrepov in aktivnosti, ki so v naprej opredeljena in imajo tudi svoje nosilce.
Z opisanim pristopom obvladovanja tveganj zagotovimo organizacijam maksimalno učinkovitost pri možnih grožnjah iz naslova COVID ukrepov in posledic. Vsa vezana tveganja v naprej predvidimo, pripravimo ustrezne scenarije in potrebne aktivnosti, ki jih izvedemo v primeru, da se določeno tveganje pojavi ali poveča. S tem organizacije postanejo odpornejše na razne spremembe, saj se na njih lahko dinamično odzivajo.